Paralegal Office Administrator

Expired on: Apr 30, 2023
Job Category: Litigation
Location: Nicosia
Position: Paralegal Administrator
Type Of Employment: Full Time

H ΣΚΟΡΔΗΣ, ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ & ΣΙΑ Δ.Ε.Π.Ε.

Η Σκορδής, Παπαπέτρου & Σια Δ.Ε.Π.Ε. είναι Δικηγορική Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης που ελέγχεται από το Νομικό Συμβούλιο Κύπρου και τον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο, παρέχοντας υπηρεσίες σε πελάτες τόσο στην Κύπρο όσο και παγκοσμίως. Ιδρύθηκε το 1973. Η Εταιρεία, ατενίζει το μέλλον με σιγουριά στη βάση σχεδόν δύο αιώνων, συνολικά, ιστορίας, πρακτικής και τεχνογνωσίας με 36 δικηγόρους και νομικούς συμβούλους, 16 κατ’ οίκον καταρτισμένους επαγγελματίες συναφών κλάδων και περίπου 55 παρανομικό, διοικητικό και λοιπό προσωπικό με γραφεία σε Λευκωσία, Λεμεσό, Αθήνα και Βαλέτα.

Ευκαιρία Καριέρας

Προσκαλούμε αιτήσεις για το δικαστικό μας τμήμα από πειθαρχημένους και έμπειρους διαχειριστές με καλό χαρακτήρα και ευχάριστη προσωπικότητα να εγγραφούν στο γραφείο μας στη Λευκωσία στη θέση του Paralegal / Office Administrator.

Καθήκοντα και Ευθύνες

  • Διενέργεια ηλεκτρονικών και φυσικών καταχωρήσεων στα πρωτοκολλητεία των δικαστηρίων.
  • Παρακολούθηση και ενημέρωση του ημερολογίου δικαστικών υποθέσεων και συντονισμός με δικηγόρους.
  • Διαχείριση φακέλων και αρχείου δικαστηριακών υποθέσεων.
  • Παροχή υποστήριξης σε σχέση με την προετοιμασία δικαστηριακών και εταιρικών εγγράφων και εντύπων.
  • Διενέργεια καταχωρήσεων στο Τμήμα  Εφόρου Εταιρειών.

Απαιτούμενα Προσόντα

  • Δυνατότητα χρήσης ηλεκτρονικών συστημάτων καταχώρησης  εγγράφων και λογισμικού για τη διαχείρηση δικαστικών υποθέσεων (I-Justice, Zygos)
  • ΄Αριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας προφορικού και γραπτού
  • Πολύ καλή γνώση MS Office
  • Προηγούμενη εμπειρία σε αντίστοιχη θέση
  • Επίσημα προσόντα και πρόσθετες γλωσσικές δεξιότητες θα θεωρηθούν πλεονέκτημα

Αμοιβή και Οφέλη

  • Θα προσφερθεί ελκυστικό πακέτο αμοιβής και ωφελημάτων ανάλογα  με τα προσόντα και την πείρα του υποψηφίου.
  • Επαγγελματική εμπειρία σε κορυφαίο δικηγορική εταιρεία.
  • Ενθαρρύνεται η επαγγελματική ανάπτυξη και εξέλιξη.
  • Επαγγελματικό, θετικό και ομαδικό περιβάλλον εργασίας.
  • Ταμείο Πρόνοιας (Προαιρετικό).
  • Ιατρική Ασφάλεια (Προαιρετική).
  • Ελεύθερο απόγευμα Παρασκευής

Application Process

Εάν ενδιαφέρεστε να γίνετε μέλος της ομάδας μας, στείλτε το βιογραφικό σας.

ABOUT SCORDIS, PAPAPETROU & Co LLC

Is a Lawyers’ Limited Liability Company regulated by the Cyprus Law Council and the Cyprus Bar Association, providing services to clients both in Cyprus and worldwide. It was established in 1973. The Firm, looks to the future with confidence on the basis of nearly two centuries, in the aggregate, of history, practice and expertise with 36 advocates and legal consultants, 16 in house qualified professionals of related disciplines and around 55 paralegal, administrative and other personnel with Offices in Nicosia, Limassol, Athens and Valletta.

Career Opportunity

We invite applications for our Litigation department from disciplined and experienced administrators of good character and pleasant personality to join our Nicosia office in the position of Paralegal / Office Administrator.

Duties and Responsibilities

  • Carrying out of electronic and physical filings with the court registries
  • Monitoring and updating of diary of court cases and coordination with lawyers
  • Providing assistance with preparation of court filings
  • Dealing with Resolutions / Corporate Documentation
  • Registrar of companies
  • Preparation of documents
  • Handling filing / apostille / customary admin matters

Requirements

  • Ability to use electronic court filing systems and software for the administration of court cases (I-Justice, Zygos)
  • Excellent command of Greek and English language both verbal and written
  • Good knowledge of MS Office
  • Past experience in a similar position
  • Formal qualification and additional language skills will be considered an advantage

Remuneration and Benefits

  • An attractive remuneration will be offered to the successful candidate, depending on qualifications and experience;
  • Professional Experience in a Leading Law Firm;
  • Highly encouraged personal development and growth;
  • Professional, positive and team-oriented working environment;
  • Provident Fund (optional);
  • Medical Insurance (optional);
  • Friday afternoon off

Application Process If you are interested in joining our team, please send your cv.

Sorry! This job has expired.
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com